warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/marinamirror.com/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sztuka

Jak zdefiniować sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy umiemy podejść do niej z należytym szacunkiem?

sitodruk
Źródło: flickr.com
Nie ma prawdopodobnie drugiej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas wieloma kolorami, dźwiękami, utworami czy aktami. Niektórzy twierdzą, że nie da się jej poprawnie zdefiniować, bo każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym dużo prawdy, ale należy podejść do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób oddziałuje. Skoro potrafimy zachwycić się konkretnym utworem, to już jest sztuka.

Z drugiej strony dla pozostałych osób dany utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką możemy zdefiniować także każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakowoż użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy użytkowych, lecz ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Wiadomo i tu stajemy przed dylematem, ponieważ tak zwana sztuka użytkowa właśnie – jak sama nazwa wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Film to świetna zabawa dla małego i dużego

kino
Autor: DuPont™
Źródło: DuPont™
Sztuka na pewno odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu praktycznie każdego z nas – ponadto z czystym sercem możemy powiedzieć, że miała ona spory wpływ na rozwój właściwie każdej cywilizacji tego świata. Z drugiej jednak strony nie da się chyba zaprzeczyć temu, że w przypadku takich jej odmian jak przykładowo literatura sporo zależy tylko od naszych upodobań; niektórzy ludzie zwyczajnie nie lubią takich rzeczy i w żaden sposób nie da się tego zmienić. Z drugiej strony istnieją takie rodzaje sztuki, które są uwielbiane niemalże przez wszystkich ludzi.