warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/marinamirror.com/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sztuka

Jak zdefiniować sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy umiemy podejść do niej z należytym szacunkiem?

sitodruk
Źródło: flickr.com
Nie ma najprawdopodobniej drugiej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Przemawia ona do nas wieloma kolorami, dźwiękami, utworami czy aktami. Niektórzy twierdzą, że nie da się jej poprawnie zdefiniować, gdyż każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym dużo słuszności, ale powinniśmy podchodzić do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to każda rzecz, która na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Jeśli umiemy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla pozostałych osób ten utwór może być kiepski, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką możemy określić również każdy ludzki wytwór, który nie jest jednakże użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy użytkowych, lecz ma radować nasze zmysły, ma cieszyć oczy, radować uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, gdyż wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Film to świetna zabawa dla małego i dużego

kino
Autor: DuPont™
Źródło: DuPont™
Sztuka na pewno odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu praktycznie każdego z nas – ponadto z czystym sercem możemy powiedzieć, że miała ona spory wpływ na rozwój właściwie każdej cywilizacji tego świata. Z drugiej jednak strony nie da się chyba zaprzeczyć temu, że w przypadku takich jej odmian jak przykładowo literatura sporo zależy tylko od naszych upodobań; niektórzy ludzie zwyczajnie nie lubią takich rzeczy i w żaden sposób nie da się tego zmienić. Z drugiej strony istnieją takie rodzaje sztuki, które są uwielbiane niemalże przez wszystkich ludzi.