warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/marinamirror.com/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sztuka

Jak zdefiniować sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy umiemy podejść do niej z należytym szacunkiem?

sitodruk
Źródło: flickr.com
Nie ma najprawdopodobniej drugiej takiej dziedziny, jak sztuka. Przemawia ona do nas wieloma barwami, dźwiękami, utworami lub aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej akuratnie nazwać, ponieważ każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym dużo słuszności, ale trzeba podchodzić do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób na nas wpływa. Skoro potrafimy zachwycić się konkretnym utworem, to już jest sztuka.

Z drugiej strony dla innych osób konkretny utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką jesteśmy w stanie zdefiniować także każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakże użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy użytkowych, ale ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, powodować w nasz różne emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, ponieważ wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – służy do rzeczy praktycznych.

Film to świetna zabawa dla małego i dużego

kino
Autor: DuPont™
Źródło: DuPont™
Sztuka na pewno odgrywa bardzo istotną rolę w życiu praktycznie każdego z nas – ponadto z czystym sercem możemy powiedzieć, że wywarła ona znaczny wpływ na rozwój właściwie każdej cywilizacji tego świata. Z drugiej jednak strony nie da się chyba zaprzeczyć temu, że w przypadku takich jej gatunków jak przykładowo literatura wiele zależy wyłącznie od naszego gustu; niektórzy ludzie zwyczajnie nie lubią takich rzeczy i nic nie jest w stanie tego zmienić. Z drugiej strony istnieją takie gatunki sztuki, które są uwielbiane niemalże przez wszystkich ludzi.