warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/marinamirror.com/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

sztuka

Jak zdefiniować sztukę, jak zdefiniować jej kształt? Czy wiemy tak naprawdę czym jest sztuka i czy umiemy podejść do niej z należytym szacunkiem?

sitodruk
Źródło: flickr.com
Nie ma najprawdopodobniej innej takiej dziedziny, jak sztuka. Przemawia ona do nas wieloma kolorami, dźwiękami, utworami lub aktami. Wielu twierdzi, że nie da się jej poprawnie nazwać, ponieważ każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym dużo prawdy, lecz trzeba podchodzić do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób oddziałuje. Jeśli potrafimy zachwycić się konkretnym utworem, to już może być sztuka.

Z innej strony dla pozostałych osób konkretny utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztukę można odbierać na bardzo osobistym poziomie. Sztuką możemy nazwać także każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakże użytkowy, nie jest przydatny do rzeczy praktycznych, ale ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu mamy dylemat gdyż tak zwana sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Film to świetna zabawa dla małego i dużego

kino
Autor: DuPont™
Źródło: DuPont™
Sztuka z pewnością odgrywa bardzo ważną rolę w życiu niemalże każdego z nas – oprócz tego śmiało możemy stwierdzić, że wywarła ona spory wpływ na rozwój właściwie każdej cywilizacji na świecie. Równocześnie jednak trudno byłoby zaprzeczyć temu, że w przypadku takich jej gatunków jak chociażby literatura sporo zależy wyłącznie od naszego gustu; niektórzy ludzie po prostu nie lubią takich rzeczy i w żaden sposób nie da się tego zmienić. Jednocześnie istnieją takie rodzaje sztuki, które są uwielbiane niemalże przez wszystkich ludzi.