Akcesoria do gier planszowych

W dwudziestym pierwszym wieku gry planszowe są zaprojektowane nie wyłącznie dla dzieci, lecz mogą również dorosłym zapewnić ciekawą, ciekawą oraz interesującą rozrywkę. Są to chociażby gry logiczne i strategiczne, ale nie jedynie – do jednych z najpopularniejszych należą gry fabularne (RPG). Gry fabularne pozwalają na wcielenie się w konkretną postać i poruszanie się jej po fikcyjnym uniwersum.

gry planszowe
Nierzadko są inspirowane danymi dziełami literackimi a, także filmowymi, istnieją też jako warianty już uprzednio istniejących gier na komputer. Pojedyncza partia potrafi być mocno wciągająca ze względu na ciekawą fabułę konkretnej bitewne planszówki – najczęściej jedna gra trwa od 3 do 5 godzin. Oprócz „erpegów” silnie popularne są w dwudziestym pierwszym wieku gry planszowe bitewne.

Większość bardziej zaawansowanych gier planszowych wymaga dobrych akcesoriów, których brak może mocno utrudnić, a nawet uniemożliwiać rozgrywkę. W przypadku gier fabularnych są to chociażby scenariusze fabuł – bez rozbudowanego świata możliwość graczy są dosyć ograniczone, a gra szybko jest w stanie się znużyć. Ważne są także specjalne kostki. Do typowej gry RPG nie wystarczy tradycyjna sześcioboczna kostka – tego typu gry mają pewne losowe elementy. Zazwyczaj użyte są kostki dziesięcioboczne, lecz są dostępne również czterościenne, dwudziestoboczne oraz sześciościenne. Popularnie używane skróty typu k10 lub k6 to właśnie oznaczenia różnorodnych rodzajów kostek do gry. Istnieją również tzw. kostki procentowe – jest to zestaw dwóch kostek dziesięciobocznych, z jakich jedna pokazuje dziesiątki, a druga jedności – dzięki temu da się wylosować dany procent w razie lodowego wydarzenia. Zwykle kostki tego rodzaju przydają się przy niektórych fabularnych grach karcianych. Najpopularniejsze dodatki do planszówek planszowych są przeważnie efektywne do nabycia za znakomitą cenę, dlatego też nie stanowią dla graczy dużego wydatku.

Gry planszowe bitewne z oczywistych przyczyn wymagają nieznacznie innych akcesoriów. Są to przede wszystkim modele i figurki, ale również elementy terenowe – w zależności od estetyki poszczególnej gry mogą to być choćby lasy, fortece, pojazdy wojskowe lub schrony. Uniwersum gier bitewnych jest w stanie być średniowiecze bądź fantastyczny, ale również kosmos, rzeczywistość drugiej wojny światowej czy wojen angielsko-hiszpańskich. Gry planszowe bitewne mają charakterystyczną rozgrywkę – dana jednostka, oznaczona dla przykładu figurką, ma odmienną prędkość poruszania się , a także zadawane ciosy, niż inna. Dlatego jest tak istotne, by w okresie gry posiadać pełen komplet akcesoriów. W razie dużej ilości gier tego rodzaju kostki wielościenne także okazują się przydatne – w najbardziej znanych grach gatunku nie brakuje również zdarzeń losowych.