Rola instrumentów dętych w dzisiejszej muzyce

Muzyka jest obecna w życiu każdego człowieka. Mama puszcza maleństwu kompozycje klasyczne, żeby lepiej rozwinął się w jej łonie, malutkie dzieci lubią tańczyć do rytmu wesołych utworów dziecięcych granych z komputera, grupa młodzieży podryguje rytmicznie w dyskotece, zaś dorośli nie wyobrażają sobie codziennej podróży w ulicznym korku bez możności słuchania muzyki. Lecz mało kto zastanawia się, jak złożona jest to forma wyrazu.

instrumenty dęte

Autor: Saturation Fest
Źródło: http://www.flickr.com
Przez wieki powstawały również najróżniejsze narzędzia, dzięki którym mogła tworzyć się muzyka. Myli się ten, kto uważa, że w świecie jest raptem garstka przyrządów muzycznych. Jest ich wiele, wiele więcej. Przy tym są podzielone na najróżniejsze gromady, zależnie od możliwości otrzymywania dźwięku, jego wysokości, bądź rodzaju materiału, z jakiego zbudowany jest dany instrument.

Najważniejszy podział daje następujące grupy: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony i dopisane w ostatnim okresie elektrofony. Wszystkie z wymienionych wyżej dzielone są na kolejne. Na przykład, w grupie aerofonów są uwzględnione instrumenty dęte (porównaj niedrogie oferty wielu sklepów na stronie: dęte fagoty), których następny podział pokazuje w kolejności instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe lub wolne.

Grupa instrumentów dętych jest prawdopodobnie najciekawszą pośród wszystkich wymienionych. To dlatego, że sprzęty te mają bardzo stare tradycje dodatkowo obejmują bardzo szeroką a także niezwykle różnorodną grupę podmiotów. Wystarczy napisać, że przykładowo flet był obecny w dziejach muzyki w Europie już koło XI-XIIw., zaś jego pierwowzory sięgają jeszcze wcześniejszego momentu na ziemiach Azji. W dzisiejszych czasach mnogość instrumentów dętych, mało bądź bardzo popularnych może onieśmielać. Prócz takich powszechnie znanych znajdują się nazwy takie, jak: instrumenty barytony, fagoty, flażolety oraz cała masa innych. Nagroda główna dla tego, kto bezbłędnie opisze i odróżni wymienione przed chwilą instrumenty. Częścią wspólną wszystkich wypisanych jest na pewno fakt, że dźwięki z nich wydobywane są przeważnie niskie, do tego wszystkie poza fagotem powstały koło XVIII-XIXw. Ten ostatni był obecny w muzyce już trzy wieki wcześniej.