Kres książki papierowej czy może nowe otwarcie? Jak zrozumieć zmiany w tym zakresie?

Jak się wszystko zmienia najlepiej zobaczyć po kondycji niektórych branż. W przeszłości nic nie zapowiadało, że wszystko gwałtownie się zmieni, że ludzie zamiast tradycyjnych zakupów będą będą robić zakupy siedząc wygodnie i korzystając z Internetu. Taką zmianę przyniósł internet. Jest to wygodne, ale takie rozwiązanie naraża nas na pewne straty. W tym wypadku chyba powinniśmy wspomnieć z brakiem obcowania z danym produktem, dobrym przykładem jest tu tradycyjna książka. Coraz mniej osób kupuje w księgarni po uprzednim dotknięciu i pooglądaniu książki. Teraz kupuje się szybko, jednym kliknięciem.

książki

Autor: Marco
Źródło: http://www.flickr.com
Ktoś powie, co w tym złego? może i nie. Skoro ktoś kupuje książkę to i tak dobrze, zwłaszcza, gdy przyjrzymy się poziomowi czytelnictwa w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. W tej materii pozostaje jednak inny problem: nie samo kupno książki, lecz to, że miejsca, gdzie aż pachniało książkami powoli upadają.Powodem tego jest łatwość zakładania sklepów internetowych. Nie trzeba wtedy wynajmować dużego pomieszczenia w centrum miasta, do którego będą przychodzili klienci?

Wystarczy zbudować ładną stronę, zatroszczyć się o promocję, znaleźć miejsce do przechowywania towaru jakim są książki i można zacząć sprzedawać. Kolejny problem to tak zwane książki elektroniczne. Z jednej strony jeszcze tak naprawdę nie zdominowały rynku książki, jednak wkrótce może to nastąpić. Czy wtedy książki drukowane odejdą do lamusa, a księgarnie zostaną zamknięte. Na szczęście, jak pokazują ostatnie wydarzenia, tak nie będzie. tradycyjne książki jeszcze długo będą cieszyć się powodzeniem, gdyż nawet jeśli książki elektroniczne (przykłady: literatura podróżnicza i przewodniki w wersji elektronicznej) stają się coraz bardziej popularne, to jednak wiele osób nadal sięga po książkę tradycyjną. Jeśli chodzi o literaturę, każdy odnajdzie coś dla siebie, przykładowo – .

Co do istnienia księgarni toprawdą jest, że ich liczba się zmniejsza, nastaje moda na księgarnie internetowe. To z jednej strony na pewno pomyślna wiadomość dla klientów, bo gwarantuje to większą dostępność i niższe ceny. Z drugiej zaś strony, rodzi to problemy, ponieważ przez to, że jest coraz mniej księgarni tradycyjnych człowiek traci kontakt z książką. Nie może po prostu wejść z ulicy, by zapoznać się z jakimś wydawnictwem. Zamiast tego, za pomocą jednego kliknięcia nabywa wybraną książkę.