Jak określić sztukę, jak określić jej kształt? Czy wiemy tak w rzeczywistości czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z należytym szacunkiem?

Nie ma najprawdopodobniej drugiej takiego typu dziedziny, jak sztuka. Przemawia ona do nas wieloma barwami, dźwiękami, utworami lub aktami. Wielu twierdzi, iż nie da się jej akuratnie zdefiniować, gdyż każde określenie będzie niewystarczające. Jest w tym sporo słuszności, lecz powinniśmy podchodzić do tego zagadnienia, jak to naprawdę czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób oddziałuje. Jeśli umiemy zachwycić się jakimś utworem, to już jest sztuka.

Z drugiej strony dla pozostałych osób dany utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką możemy nazwać również każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakowoż użytkowy, nie służy do rzeczy użytkowych, ale ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, rozpalać nasze emocje. Oczywiście i tu stajemy przed dylematem, bo tak zwana sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Tego typu rzeczy są projektowane, ażeby z jednej strony się do czegoś praktycznego przydawały, a z innej strony, żeby były jednakowoż oryginalne z wyglądu. Gdyż właściwie, jak tak się przyjrzeć różnym rzeczom, to co prawda zauważymy wiele ciekawych przedmiotów, ale większość jest nijaka. Sztuka – kliknij – użytkowa więc jakoś pokonuje ten problem. Prądem w sztuce, który zasługuje na uwagę jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, szczególnie w malarstwie, architekturze, grafice oraz architekturze wnętrz. Największa moda przypada na niego w latach 1919-1939. Art deco powstał jako ruch sprzeciwu wobec secesji, było to bunt przeciw braku dyscypliny przestrzennej (tak istotnie prezentowało się to w sztuce secesyjnej).

art deco
To właśnie art deco zainicjował tak zwane wzornictwo przemysłowe, jakie wiele ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej – ). To oznacza, iż liczy się nowoczesne projektowanie, ale z myślą o funkcji przedmiotu na życie każdego człowieka. Zwłaszcza obrazy art deco zasługują na uznanie, są cudowne i oryginalne, po dziś dzień cieszą się wielkim uznaniem. Jest w Polsce kilku artystów, którzy malują w tym stylu i czynią to rzeczywiście fantastycznie. Jednym z takich artystów jest jest Andrzej Romański, bardzo zdolny i doświadczony malarz, dla którego art deco, to punkt wyjścia do kreowania wyjątkowych dzieł.

Kliknij ten link i sprawdź tu pastuch dla psa analogiczne informacje na ten temat – one z całą pewnością Cię zainteresują, zatem nie zwlekaj za długo:)

To istotne, że istnieje sztuka, jaka nie odpowiada tylko na wątpliwości konkretnego twórcy, ale jednocześnie zostawia więcej po sobie, stwarza przestrzeń dla kreowania na przykład czegoś więcej – niezapomnianych dzieł, które mają wkład w skali światowej sztuki.