Z jakiej przyczyny warto sięgać po audiobooki?

Stajemy się społeczeństwem, które coraz rzadziej zagląda do książek. Zatrważające to stwierdzenie, z racji iż człowiek wychowany tylko przed ekranem telewizora bytuje zupełnie inaczej, niż niż osoba, która czyta książki. Związek? Otóż czytanie korzystnie oddziałuje na ludzki rozwój. Telewizja uniemożliwia rozleniwia nasze umysły. Wszystko mamy wyłożone na tacy: scenerię, mimikę. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Samodzielnie obsadzamy role i obmyślamy tło. Poszczególna scena powstaje w naszej głowie.

Książka nie zawsze jest rozrywką lekką i przyjemną. Wymaga posiadania choćby szczątkowej wyobraźni. Zdarzenia opowiedziane przy pomocy małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizor, w którym słowo zastąpione jest jak wiemy obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku.Zwróćmy mimo to uwagę na osoby w podeszłym wieku. Zaobserwujemy zdecydowane różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają wolne chwile na oglądaniu seriali a tymi, którzy wybierają lekturę.Alternatywą dla książek są audiobooki przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku jest wymagana podzielność uwagi. Nie musimy mieć dobrego oświetlenia, okularów czy wolnych dłoni doprzewracania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku powinna koncentrować się nasza uwaga. Jazda samochodem w godzinach szczytu, ćwiczenia w siłowni, żmudne zajęcia w trakcie prac domowych – w każdej z tych rutynowych codziennych czynności audiobook przyjemnie umili nam czas. W przypadku, gdy poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, przykuwają naszą uwagę także dźwięki otoczenia oraz muzyka, wybierzmy słuchowiska. Niebanalnie skomponowane słuchowisko ( słuchowisko) oczaruje nas klimatem i wciągnie tak samo mocno, jak książka.

Chociaż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi ciekawą propozycję, zwłaszcza dla osób aktywnych oraz posiadających problem ze znalezieniem czasu na dobrą książkę.