Czy jest prawdopodobieństwo, że e-booki wyprą papierowe książki ale przy tym podniosą skalę czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest dzisiaj najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Pomału wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych. Wraz z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego dużo zalet takiej formy książki do których główną jest mały koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf gwarantującym bezpieczeństwo informacji w nich umieszczonych, bo takich plików nie da się edytować bez specjalnego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć parę książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Entuzjaści lektur biją na alarm zauważając, że sprzedaż publikacji kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Tymczasem darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytania. Nieważne czy to beletrystyka, poradniki, czy komiksy.

Czy masz ochotę zgłębić uzupełniające materiały? Jeśli tak, to zobacz w witrynie inne informacje odnoszące się takiej sprawy – link jest tutaj.

Każdy odnajdzie coś w sam raz dla siebie, a tutaj przykłady – e-booki komiksy.

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak zwykły ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież zwykłe książki papierowe też czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Drugą korzyścią czytników ebooków jest masa innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, bądź przeglądać internet.

Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydawcy nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich objekcje powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i nabywcy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono znaczy wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie tradycyjnej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczny wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, w tym naukowych. Aktualnie dostępne są takie jak tutaj – encyklopedie i leksykony na e-booka.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki zapisane w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, można schować go do torebki czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.