Nauka języka dla obcokrajowców

nowoczesna szkoła

Nie tak dawno pojawiły się testy językowe, z których dowiedzieliśmy się, że nasz język jest jednym z najbardziej trudnych do opanowania języków na współczesnym globie. To nic dziwnego. Być może Polakom to wszystko wydaje się kuriozalne, jednak by uzyskać miarodajną opinię, trzeba spytać kogoś spoza Polski. Pomyślmy głębiej – który język ma tak skomplikowaną deklinację? W jakim języku znajduje się tyle straszliwych pułapek ortograficznych? Identycznie trudny jest tylko język chiński. Co kuriozalne, rezultaty matur i badania nauczycieli wskazują, że nierzadko nawet rdzenni obywatele nie potrafią prawidłowo posługiwać się polskim.

Przyjechałeś niedawno do Polski i zamierzasz wyszlifować swój język polski? Do wyszukiwarki wpisz słowa kluczowe „polski dla obcokrajowców Warszawa”. O ile przebywasz w innym mieście niż Warszawa, w tym haśle zmień po prostu nazwę miejscowości. Możesz też spróbować wpisać słowa po angielsku, np. „polski dla obcokrajowców nazwa miasta”.

Jeżeli nie planujesz przeznaczać pieniędzy na lekcje polskiego, możesz zawsze poprosić o pomoc kolegę. Po surfuj także w internecie, znajdziesz tam całą masę darmowych lekcji lingwistycznych. Miej na uwadze, że najefektywniej języka Polaków nauczą cię 2 rzeczy. Poczytaj kilka klasycznych polskich książek, takich jak chociażby Trylogia Sienkiewicza. Po drugie, staraj się jak najczęściej rozmawiać po polsku – warto konwersować z przyjaciółmi, którzy mogą cię natychmiast poprawić i powiedzieć, jak odpowiednio trzeba się wyrażać.

Bezpłatne kursy polskiego warszawa (link do artykułu) są czasem też organizowane przez uczelnie, o ile jesteś tu w ramach Erasmusa. Jeżeli masz szczęście, możesz znaleźć anonse o bezpłatnych zajęciach z języka, organizowanych przez wolontariuszy.