7 zagadnień o ścieżki kariery

Gdy pojawiła się w naszym kraju moda na studia wyższe, w latach dziewięćdziesiątych, całkowicie zapomnieliśmy o kształceniu zawodowym. A szkoda, ponieważ aktualnie brakuje tego typu specjalistów. Wielu jest magistrów różnorodnych kierunków bez widoków na lepsze życie, którzy nierzadko wyjechali za granicę, ażeby jakoś funkcjonować, a mała jest ilość specjalistów z prawdziwego zdarzenia. Zresztą Ci także wyjechali, ponieważ tam zarobią zdecydowanie większe pieniądze.

Każdy kto przebywał choć trochę na Wyspach Brytyjskich to dostrzegł: wszędzie pełno naszych rodaków, choć najczęściej można ich zobaczyć właśnie w okolicach remontów lub innych miejsc, w których niezbędni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja możliwość solidnego zarobku, gdy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, jakie zdobywają fajną pracę w biurze i tam nieźle zarabiają, lecz gdyby zestawić pracowników fizycznych do pracowników umysłowych proporcja niestety byłaby dosyć nierówna.

W sumie to normalne, Polacy są cenieni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o dobrych pracownikach, którzy potrafią wykonać wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na swoim fachu i potrafimy pracować bardzo długo. Są wspomniane także minusy, na przykład, picie alkoholu, ale nie mają one szans w porównaniu z pozytywami, które zapewniają polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się zmieniać również w Polsce. Wielu młodych ludzi zastanawia się porządnie zanim wybiorą odpowiednie studia, gdyż w mediach słyszy się co chwila, iż po studiach nic nie jest zapewnione, że panuje bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier naszego kraju stwierdził, iż „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, że powiedział to człowiek, który także jest po studiach, a dodatkowo człowiek przy władzy, który ma przecież wpływ na sytuację w kraju. Mniejsza jednak z tym. najbardziej istotne jest to, że dzisiaj przykładowo taki stolarz, który zapewnia usługi stolarskie- – może mieć bardziej godne życie niż człowiek po kilku kierunkach, gdyż taki człowiek ma twardą i realną zdolność, która jest potrzebna wielu ludziom. Istnieje zapotrzebowanie na składanie mebli (bardzo pomocna strona, mądrze jest odwiedzić), nie ma zaś miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, ale nic w praktyce nie potrafią.