
Jedynie na początku. Energia – (więcej w serwisie) potencjalna sprężystości to zdolność konkretnej, sprężystej bryły, do wykonania pewnej pracy fizycznej. W prostych słowach: sprężyny. Tu warto pomyśleć, jak często widzimy w ciągu dnia sprężyny w najróżniejszych postaciach i w przeróżnych użyciach, niejednokrotnie zupełnie niedostrzegalne, schowane przed spojrzeniem niewtajemniczonego.
Podstawowym przykładem sprężyny jest taki, jaki od razu przychodzi na myśl: helisoidalny zwój drutu, który odpowiada siłą po jego sprężeniu. Tego typu sprężyny odnajdziemy w przeróżnych miejscach, począwszy od zwyczajnych długopisów, przez resory w autach, do amortyzatorów cięższych maszyn, takich jak wagony kolejowe. Ta pozornie dość nieskomplikowana część to zwyczajnie zrolowany drut czy też pręt o różnych grubościach. Produkcja tego typu sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest najbardziej popularna ze względu na różne zastosowania.
Innym ciekawym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest tak powszechna, jednak wszyscy, którzy mają w domach pewne starszego typu urządzenia nakręcane kluczykiem, nakręcane zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może pojmą, jak często takiego typu elastycznym element stanowił napęd (www.arapneumatik.pl/k-42-napedy-liniowe-silowniki-elektryczne-parker-origa) naprawdę powszechnych maszyn – także zegarów na wieżach kościelnych i ratuszowych w licznych miejscowościach. Choć zegarmistrzowskie sprężyny takich maleńkich i tych monstrualnych rozmiarów to raczej specjalistyczne wyroby, tego typu sprężyny dotąd są obecne w licznych rozwiązaniach technologicznych i wytwarzane w naszych państwach.
Poza tymi dwoma, przychodzącymi na myśl się jako pierwsze, przykładami, fabryki produkujące elementy sprężyste oferują pełną liczbę innych wyrobów: sprężyny do kompresji, do skręcania, taśmowe, a nawet tak trywialne części jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na prostej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.