Rożne typy sprężyn

Na zajęciach fizyki jedynie nieliczni przykładali wagę do tematów wyjaśnianych przez profesora na tablicy. Pojawiały się tam magiczne nazwy, na przykład energia kinetyczna, energia potencjalna pola albo sprężystości… Ciężko oczekiwać pasji i entuzjazmu na tego typu nazwy, ale warto posiąść generalne pojęcie, jak tego typu czy inne tajemnicze nazwy wpływają na znany nam świat. Zawiłe?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Jedynie na początku. Energia – (więcej w serwisie) potencjalna sprężystości to zdolność konkretnej, sprężystej bryły, do wykonania pewnej pracy fizycznej. W prostych słowach: sprężyny. Tu warto pomyśleć, jak często widzimy w ciągu dnia sprężyny w najróżniejszych postaciach i w przeróżnych użyciach, niejednokrotnie zupełnie niedostrzegalne, schowane przed spojrzeniem niewtajemniczonego.

Podstawowym przykładem sprężyny jest taki, jaki od razu przychodzi na myśl: helisoidalny zwój drutu, który odpowiada siłą po jego sprężeniu. Tego typu sprężyny odnajdziemy w przeróżnych miejscach, począwszy od zwyczajnych długopisów, przez resory w autach, do amortyzatorów cięższych maszyn, takich jak wagony kolejowe. Ta pozornie dość nieskomplikowana część to zwyczajnie zrolowany drut czy też pręt o różnych grubościach. Produkcja tego typu sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest najbardziej popularna ze względu na różne zastosowania.

Innym ciekawym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest tak powszechna, jednak wszyscy, którzy mają w domach pewne starszego typu urządzenia nakręcane kluczykiem, nakręcane zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może pojmą, jak często takiego typu elastycznym element stanowił napęd (www.arapneumatik.pl/k-42-napedy-liniowe-silowniki-elektryczne-parker-origa) naprawdę powszechnych maszyn – także zegarów na wieżach kościelnych i ratuszowych w licznych miejscowościach. Choć zegarmistrzowskie sprężyny takich maleńkich i tych monstrualnych rozmiarów to raczej specjalistyczne wyroby, tego typu sprężyny dotąd są obecne w licznych rozwiązaniach technologicznych i wytwarzane w naszych państwach.

Poza tymi dwoma, przychodzącymi na myśl się jako pierwsze, przykładami, fabryki produkujące elementy sprężyste oferują pełną liczbę innych wyrobów: sprężyny do kompresji, do skręcania, taśmowe, a nawet tak trywialne części jak kółeczka do kluczy… A wszystko to opiera się właśnie na prostej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.