Nowoczesne narzędzia w w archeologii lotniczej

Jako młodzieniec zajmowałem się historia. Teraz także tak jest, niestety mam obecnie o wiele mniej wolnych chwil na zabawę swym ukochanym zajęciem. Jednak, gdy pojawiają się małe wzmianki o archeologii w telewizji, próbuję być z nimi na bieżąco. Regularnie też przeszukuję strony tematyczne.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza

Autor: energylabsbr
Źródło: http://www.flickr.com
W związku z ciągłą przebudowę sieci autostrad w moim kraju oraz innych dużych przedsięwzięć, przeprowadza się dużą ilość badań archeologicznych, narzuconych prawem. Nie zaskakuje zatem fakt, iż co jakiś czas o niecodziennych odkryciach z dziedziny archeologii będą media głosić.

Ogromną rolę w penetrowaniu historia mają zaawansowane zdjęcia z góry – zerknij na stronę Minęły już epoki, gdy badacz historii – nieco romantycznie – po skompletowaniu sprawdzonych informacji, troszkę jak we mgle szukał artefaktów. Wielką rolę (poza wiedzą naukowca) pełnił łut szczęścia, istotne były również skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Dzisiaj badacz rozporządza bardzo wyrafinowanymi instrumentami, wspomagającymi poszukiwania.

Począwszy od ręcznych wykrywaczy metali, po urządzenia wielce posunięte technicznie, jak przykładowo samolot bezzałogowy a także helikoptery przeznaczone do robienia zdjęć z góry. Takie zdjęcia są ogromnie przydatne, bowiem z góry widać po prostu lepiej. W bardzo wielu przypadkach zdjęcia z góry to najlepsze rozwiązanie. Tak jest przykładowo w przypadku archeologii morskiej. Obiekty które pragniemy zbadać po prostu niełatwo jest inaczej odnaleźć na morzu. Podobnie sprawa się przedstawia na lądzie. Naukowiec w samolot ma sposobność widzieć obszar dociekań i za pomocą swoich kompetencji rozeznać nowe stanowisko archeologiczne.

Pierwsza Wojna Światowa spowodowała masowe wykorzystanie balonu do zadań militarnych. W wojsku oczywiście przy fotografowaniu zatrudnieni byli także naukowcy. I choć wideofilmowanie kraków z powietrza miały wówczas całkowicie inne cele, tak właśnie powstała lotnicza archeologia. By dowiedzieć się więcej, popatrz: innowacyjne filmowanie z powietrza.Dość wspomnieć, iż już w tysiąc dziewięćset siedemnastym roku odkryto za pomocą zdjęć z góry dawną Samarę. Jest to miasto, którego reliktów innym sposobem nie dało by się znaleźć, jako że na jego umiejscowienie wskazywały oznaki widoczne jeno z lotu ptaka, dla przykładu różne odcienie darni, czy także delikatne różnice w ukształtowaniu terenu. Następnym przykładem przydatności zdjęć z góry jest poszukiwanie artefaktów utopionych w morzu, których innym sposobem niejednokrotnie nie udało by się znaleźć.