Sprężyny są dookoła

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, iż sprężyny znajdują się wszędzie? Trzeba tylko rozejrzeć się dookoła, by wskazać”wyliczyć przynajmniej kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz niezwykle istotna.

A sofa? Oczywiście, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy każdej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście było minęło. Produkcja sprężyn rozwinęła się od tamtego okresu znacznie i dziś sofy i materace na sprężynach są wygodne i wytrzymałe i nie grozi nam, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego typu przypadki.

Wiele sprężyn znajdziemy w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy na podwozie, lub pod maskę bez kłopotu, od razu zauważymy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli takie które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, trzeba naciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Mamy też sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki warto pomyśleć, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują sprężyny. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku można zakupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna – możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.