Co wiesz o sprężynach?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Należy tylko porozglądać się wokół siebie, by wskazać”wyliczyć przynajmniej kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu chociażby zegarek.

Nie masz pewności co do tego tematu? Po prostu sprawdź szczegóły jak osuszyć ściany z wilgoci przedstawione dokładnie tu. Wszystko jest dogłębnie wyjaśnione.

Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, ale niezwykle istotna.

A kanapa? Naturalnie, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja (zobacz pillowplate) sprężyn rozwinęła się od tamtego czasu znacznie i dzisiejsze kanapy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i takie przypadki.

Całkiem sporo sprężyn znajdziemy w naszym aucie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli spojrzymy pod samochód, lub pod maskę z łatwością, gołym okiem dostrzeżemy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, trzeba naciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Mamy również sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku możemy kupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej ”zeskakiwać” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są wszędzie! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.