Co wiesz o sprężynach?

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny są w większości przedmiotów codziennego użytku? Trzeba tylko rozejrzeć się dookoła, aby wymienić choćby parę rzeczy, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest malutka, lecz niezwykle istotna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A tapczan? Naturalnie, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w kręgosłup przy każdej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość.

Jeśli zaciekawiły Cię informacje zaprezentowane na tej witrynie, to z pewnością zajmą Cię również dalsze newsy (http://start.waw.pl/uslugi-obrobkowe), które znajdują się w linku poniżej.

Produkcja (formy wtryskowe) sprężyn poszła naprzód od tamtych lat znacznie i dziś sofy i materace sprężynowe są wygodne i wytrzymałe i nie nie musimy się bać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego typu przypadki.

Wiele sprężyn można odszukać w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeżeli spojrzymy pod samochód, lub pod maskę z łatwością, od razu zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Są także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy naciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Mamy też sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Chociażby dla zabawy warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Praktycznie w każdym kiosku można kupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.