Poznaj sprężyny lepiej

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się wszędzie? Należy tylko rozejrzeć się wokół siebie, żeby wymienić co najmniej parę przedmiotów, których działanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek.

Kliknij tutaj – więcej zobaczysz w tekście, który znajdziesz w tamtym serwisie. To są podobne wiadomości, więc niewątpliwie je także przekonasz się za przydatne!

Naturalnie, sprężynka w zegarku jest niewielka, ale bardzo istotna.

A tapczan? Oczywiście, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście było minęło. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtego okresu znacznie i teraz sofy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i tego rodzaju przypadki.

Bardzo dużo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i wiele fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli zajrzymy na podwozie, lub pod maskę bez problemu, gołym okiem zauważymy co najmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe – to znaczy takie które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy naciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić także sprężyny skrętowe. Tego typu sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Chyba w każdym kiosku można znaleźć niezwykle długą i giętką barwną sprężynę.

Kliknij na ten odnośnik, żeby przeczytać analogiczne teksty. Przykładowo zobacz serwis, który prezentuje intrygującą Cię problematykę, a niewątpliwie się nie zawiedziesz.

Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej ”zeskakiwać” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale popatrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.