Czym różnią się sprężyny progresywne od tradycyjnych?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Fanom motoryzacji nie trzeba wyjaśniać, jaką funkcję pełni zawieszenie samochodu. Konstruktorzy i naturalnie właściciele próbują ulepszać auta, zwiększając komfort podróży. Sprężyny wpływają na bezpieczeństwo podróżujących i spokój kierowcy.

Pragniesz czytać dalej wciągającą lekturę? Więc nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj wynajem pojazdów na nowej witrynie.

Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne działają zupełnie w inny sposób niż tradycyjne. Są bardziej elastyczne i skutecznie przystosowują charakter reakcji do konkretnej sytuacji. Komfort jazdy ginie, gdy sprężyny są gęste i krótkie, a tego typu zawieszenie ma prawie każdy samochodów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą budowę: nie są równomierne, mają górę i dół, przerwy pomiędzy zwojami też są zróżnicowane. Dzięki temu nawet przy sportowym zawieszeniu poprawia wygodę jazdy.

Wybór nowoczesnych sprężynWiele osób uważa, że ten tym sprężyn jest za bardzo zaskakujący i niekoniecznie uznają ich działanie. Producenci jeszcze nie instalują takiego rozwiązania w samochodach, dlatego sprężyny progresywne kupujemy tylko jako części zamienne. Problemem bywa to, że pojazdy są mniej stabilne przy skrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie jest inne w zależności od danego momentu. Samochód może inaczej reagować na skręty w różne strony, w inny sposób reaguje hamując. Należy się oswoić ich działania i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Autor: Opel

Sprężyny i instalacjaKolejną różnicą między sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na górę i dół. Trzeba założyć je w serwisie, bo po co sprawdzać własne odpowiednią wiedzę. Specjalista ma zainstalować sprężyny w odpowiedni sposób, by działały zgodnie z przeznaczeniem.

Oprócz tego zasady są identyczne, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, te same części na jednej osi.

Kiedy wymieniać sprężyny?Przy okazji warto zwrócić uwagę, że regularne sprawdzanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są obowiązkowe. Dobrze zrobić dokładny przegląd zanim nadejdzie zima, aby nie bać się niespodzianek. Sprężyny rdzewieją w trudnych drogowych warunkach, a sól, do posypywania jezdni przede wszystkim szkodzi.