Czym różnią się sprężyny progresywne od tradycyjnych?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Fanom motoryzacji nie trzeba wyjaśniać, jaką funkcję pełni zawieszenie samochodu. Konstruktorzy i naturalnie właściciele próbują ulepszać auta, zwiększając komfort podróży. Sprężyny wpływają na bezpieczeństwo podróżujących i spokój kierowcy.

Pragniesz czytać dalej wciągającą lekturę? Więc nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj wynajem pojazdów na nowej witrynie.

Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne działają zupełnie w inny sposób niż tradycyjne. Są bardziej elastyczne i skutecznie przystosowują charakter reakcji do konkretnej sytuacji. Komfort jazdy ginie, gdy sprężyny są gęste i krótkie, a tego typu zawieszenie ma prawie każdy samochodów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą budowę: nie są równomierne, mają górę i dół, przerwy pomiędzy zwojami też są zróżnicowane. Dzięki temu nawet przy sportowym zawieszeniu poprawia wygodę jazdy.

Wybór nowoczesnych sprężynWiele osób uważa, że ten tym sprężyn jest za bardzo zaskakujący i niekoniecznie uznają ich działanie. Producenci jeszcze nie instalują takiego rozwiązania w samochodach, dlatego sprężyny progresywne kupujemy tylko jako części zamienne.

Jeżeli nie wiesz, w którym miejscu odnaleźć potrzebne Ci informacje, to kliknij ten link. Szczerze zalecamy ten portal każdemu, kto pragnie mieć niebanalne źródło informacji.

Problemem bywa to, że pojazdy są mniej stabilne przy skrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie jest inne w zależności od danego momentu. Samochód może inaczej reagować na skręty w różne strony, w inny sposób reaguje hamując. Należy się oswoić ich działania i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Autor: Opel

Sprężyny i instalacjaKolejną różnicą między sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na górę i dół. Trzeba założyć je w serwisie, bo po co sprawdzać własne odpowiednią wiedzę. Specjalista ma zainstalować sprężyny w odpowiedni sposób, by działały zgodnie z przeznaczeniem.

Oprócz tego zasady są identyczne, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, te same części na jednej osi.

Kiedy wymieniać sprężyny?Przy okazji warto zwrócić uwagę, że regularne sprawdzanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są obowiązkowe. Dobrze zrobić dokładny przegląd zanim nadejdzie zima, aby nie bać się niespodzianek. Sprężyny rdzewieją w trudnych drogowych warunkach, a sól, do posypywania jezdni przede wszystkim szkodzi.