Sprężyny śrubowe – sprawdź zawieszenie

Krajowe drogi nie pomagają pojazdom. Przede wszystkim w okresie zimowym zawieszenie może korodować. Przed zimą dobrym pomysłem jest sprawdzenie samochodu – dobrze wtedy wstawić nowe sprężyny. Kiedy zbadać stan zawieszenia?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Pomijając kwestię kłopotów na naszych drogach, zima to czas sypania jezdni. Sól w połączeniu z ukochanym pośniegowym błotem przyspieszają korozję.

Nieprawdopodobnie wciągający tekst, prawda? Jeśli również posiadasz takie zdanie, to wejdź tutaj oraz przeczytaj w witrynie (http://hurtopony.pl/opony-semperit.html) wszystkie dane.

Szybciej musimy więc zmieniać tłumiki, a również po prostu sprężyny. O tych ostatnich zwykle zapominamy, popełniając przy tym błąd. Skorodowana sprężyna w dowolnym momencie może puścić.

Rodzaj sprężyn
Zdarza się, że przy przeglądach nie pamiętamy o sprężynach śrubowych, a są one szczególnie istotnym elementem zawieszenia. Utrzymują masę pojazdu też podczas postoju, mają wpływ na wysokość prześwitu pod autem i magazynują energię. Ważne jest też to, że absorbują wszystkie wstrząsy, gdy jedziemy po wyboistych jezdniach. Przy okazji nabierają różne zabrudzenia.

Powłoka ochronna sprężyny niszczy się, a goła stalowa powierzchnia oczywiście ulega uszkodzeniu.

Jeśli chcesz skontrolować prawdziwość informacji umieszczonych w tym materiale, to kliknij tutaj oraz zweryfikuj info u źródła (http://hurtopony.pl/opony-do-samochodu/audi/q7) a zdobędziesz stuprocentową gwarancję w takiej sprawie.

Jazda przez to robi się zagrożeniem, bo w najbardziej niespodziewanym momencie sprężyna pęknie. Dobrze wiedzieć, że skorodowane sprężyny zmniejszają skuteczność hamowania o klika procent, a na to w zimie nie powinniśmy pozwalać.

Chevrolet

Autor: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl

Czas na kontrolę zawieszenia
Istotne jest to, że eksploatacja sprężyn śrubowych jest zależne przede wszystkim od wielkości auta, raczej nie od tego, ile jeździmy. Im cięższe auto, tym częściej należy kontrolować sprężyny i zmieniać je. Trzeba więc wybrać się na stanowisko pomiarowe i zbadać geometrię samochodu. Jeśli jest naruszona, oznacza to, że najwyższy czas na sprawne sprężyny.

Jak wymieniać sprężyny?
Eksperci w warsztacie nie powinni mieć z wymianą żadnego kłopotu. Jeśli jednak chcemy zająć się tym sami, konieczny będzie po prostu ściągacz sprężyn. Istotne, żeby nie okazało się raczej, że zakup sprzętu jest droższe niż mechanik. Ważne jest to, że powinniśmy zmienić sprężyny na osi i nie należy wymieniać ich po tej samej stronie pojazdu. Warto odszukać sprężyn wśród części zamiennych – nie mamy obowiązku kupna firmowych sprężyn.