Jak działają sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Fanom motoryzacji nie ma potrzeby wyjaśniać, jak ważne jest zawieszenie samochodu. Konstruktorzy i sami właściciele próbują ulepszyć auta, poprawiając wygodę w czasie jazdy. Sprężyny mają wpływ na bezpieczeństwo podróżujących i spokój kierującego. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne funkcjonują zdecydowanie w inny sposób niż tradycyjne. Są mocno elastyczne i sprytnie dostosowują charakter pracy do sytuacji. Komfort jazdy ginie, gdy sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a takie zawieszenie ma prawie każdy samochodów.

Jeżeli szukasz podobnych informacji na prezentowany wątek, to także rzuć okiem na modelarstwo odlewnicze analogiczne portale, które podnoszą tę problematykę.

Nowe sprężyny mają ciekawą budowę: nie są równe, mają górę i dół, przerwy pomiędzy zwojami też są zróżnicowane. Dzięki temu nawet przy sportowym zawieszeniu poprawia wygodę podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?
Wiele osób uważa, że ten rodzaj sprężyn jest za bardzo nietypowy i raczej nie akceptują ich funkcje. Znane marki jeszcze nie montują takiego rozwiązania w samochodach, dlatego sprężyny progresywne funkcjonują tylko jako części zamienne. Kłopotem bywa to, że pojazdy są niestabilne przy zakrętach. Rzeczywiście, ich działanie zmienia się w zależności od sytuacji. Samochód inaczej reaguje na skręcanie w lewo, w inny sposób działa hamując. Musimy się przyzwyczaić do ich działania i spróbować kontrolować samochód.

Jeżeli ten temat Cię , to zapewne zainteresuje Cię także nowa wiadomość na to zagadnienie, gdyż też posiada ciekawe informacje.

Autor: Opel

Montaż
Następną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest rozróżnienie na część górną i dolną. Należy zainstalować je w serwisie, bo niekoniecznie mamy odpowiednią wiedzę. Specjalista musi założyć sprężyny w dobrym kierunku, żeby mogły pracować, zgodnie z przeznaczeniem.

Oprócz tego zasady są identyczne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na jednej osi właściwe części.

Kiedy wymieniać sprężyny?
Od razu warto przypomnieć, że regularne kontrolowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są konieczne. Dobrze zrobić profesjonalny przegląd tuż przed zimą, żeby nie bać się pechowych sytuacji. Sprężyny korodują w zimowych drogowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie głównie im szkodzi.