Działanie sprężyn progresywnych

Kierowcom nie trzeba wyjaśniać, jaką rolę odgrywa zawieszenie pojazdu. Producenci i sami kierowcy chcą ulepszać auta, poprawiając wygodę w czasie jazdy. Sprężyny oczywiście wpływają na poczucie bezpieczeństwa podróżujących i spokój kierującego. Czy warto zamontować sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne działają zdecydowanie inaczej niż zwykłe.

Zaciekawił Cię tytuł tego artykułu? Obowiązkowo spójrz na treść, tam znajdują się jeszcze bardziej interesujące rzeczy, naprawdę trzeba je przeczytać.

Są mocno elastyczne i skutecznie dopasowują charakter pracy do sytuacji. Wygoda jazdy zmniejsza się, jeżeli sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a takie zawieszenie ma większość pojazdów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą budowę: nie są równomierne, mają górę i dół, odstępy między zwojami też są odpowiednio rozróżnione. W ten sposób nawet przy niskim zawieszeniu zwiększa się komfort podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?
Niektórzy mówię, że ten model sprężyn jest jeszcze nietypowy i rzadko akceptują ich montaż. Producenci jeszcze nie montują tego rozwiązania w samochodach, z tego powodu sprężyny progresywne można kupić jedynie jako części zamienne. Problemem może być to, że samochody są stabilne w inny sposób przy zakrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie może zmieniać się w zależności od sytuacji. Samochód inaczej reaguje na skręty w prawo niż w lewo, w inny sposób zachowuje się hamując. Musimy się oswoić ich działania i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Niniejszy materiał jest dla Ciebie ciekawy? Jeśli tak to, przeczytaj również pokrewne wątki (https://www.tuv.com/poland/pl/certyfikaty-bezpiecze%C5%84stwa-i-jako%C5%9Bci-t%C3%BCv-rheinland-polska.html), które mają dane na opisywany temat.

Autor: Opel

Montaż
Kolejną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na część górną i dolną. Powinniśmy zainstalować je w serwisie, bo niekoniecznie mamy umiejętności. Mechanik ma zainstalować sprężyny w dobrym kierunku, by działały jak należy.

Oprócz tego przepisy są identyczne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na jednej osi właściwe części.

Wymiana sprężyn
Przy okazji warto przypomnieć, że systematyczne serwisowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są niezbędne. Można zrobić szczegółowy przegląd tuż przed zimą, żeby uniknąć pechowych sytuacji. Sprężyny rdzewieją w zimowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie przede wszystkim ma szkodliwe działanie.