Działanie sprężyn progresywnych

Kierowcom nie trzeba wyjaśniać, jaką rolę odgrywa zawieszenie pojazdu. Producenci i sami kierowcy chcą ulepszać auta, poprawiając wygodę w czasie jazdy. Sprężyny oczywiście wpływają na poczucie bezpieczeństwa podróżujących i spokój kierującego. Czy warto zamontować sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne działają zdecydowanie inaczej niż zwykłe. Są mocno elastyczne i skutecznie dopasowują charakter pracy do sytuacji. Wygoda jazdy zmniejsza się, jeżeli sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a takie zawieszenie ma większość pojazdów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą budowę: nie są równomierne, mają górę i dół, odstępy między zwojami też są odpowiednio rozróżnione. W ten sposób nawet przy niskim zawieszeniu zwiększa się komfort podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?Niektórzy mówię, że ten model sprężyn jest jeszcze nietypowy i rzadko akceptują ich montaż. Producenci jeszcze nie montują tego rozwiązania w samochodach, z tego powodu sprężyny progresywne można kupić jedynie jako części zamienne. Problemem może być to, że samochody są stabilne w inny sposób przy zakrętach. Rzeczywiście, ich zachowanie może zmieniać się w zależności od sytuacji. Samochód inaczej reaguje na skręty w prawo niż w lewo, w inny sposób zachowuje się hamując. Musimy się oswoić ich działania i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Niniejszy materiał jest dla Ciebie ciekawy? Jeśli tak to, przeczytaj również pokrewne wątki (https://www.tuv.com/poland/pl/certyfikaty-bezpiecze%C5%84stwa-i-jako%C5%9Bci-t%C3%BCv-rheinland-polska.html), które mają dane na opisywany temat.

Autor: Opel

MontażKolejną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na część górną i dolną. Powinniśmy zainstalować je w serwisie, bo niekoniecznie mamy umiejętności. Mechanik ma zainstalować sprężyny w dobrym kierunku, by działały jak należy.

Oprócz tego przepisy są identyczne, jak w przypadku sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na jednej osi właściwe części.

Wymiana sprężynPrzy okazji warto przypomnieć, że systematyczne serwisowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są niezbędne. Można zrobić szczegółowy przegląd tuż przed zimą, żeby uniknąć pechowych sytuacji. Sprężyny rdzewieją w zimowych warunkach, a sól, którą posypywane są jezdnie przede wszystkim ma szkodliwe działanie.