Czy to już schyłek tradycyjnych książek?

Wszystkie przewidywania mówią, iż powoli zmierza ku końcowi era książek papierowych, nadchodzi kres książek, czasopism i wszelkiego druku, a na ich miejsce dostaniemy cyfrowe publikacje. Ten schyłek już trwa i rozwija się coraz bardziej, zdaje się wydawać, że nie posiadamy ani mocy, ani chęci, żeby ten stan rzeczy odwrócić.

Zewsząd docierają do nas zdania, że cyfrowe publikacje to dbanie o środowisko, to mniejsze koszty, to wygoda… W porządku, jednak co dalej?

Biblioteka, księgarnia

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Co będzie z tymi, którzy nie wyobrażają sobie cyfrowego odbioru książek. Niektórzy naprawdę nie wyobrażają sobie czytania na komputerze czy na cyfrowym nośniku . Mija się z to z celem, nie posiada w sobie magii i klimatu, nie pasuje w ogóle do całej filozofii obcowania z dziełem literackim. Mówiąc wprost, czytanie przy użyciu bezdusznego urządzenia a czytanie papierowej książki to dwa, kompletnie różne światy.

Książka papierowa to wartość, która wzbogaca czytającego bardziej aniżeli najlepszej jakości nośnik. Kiedy kupujemy książkę mamy z nią fizyczny kontakt, możemy ją dotknąć, przerzucamy kartki, czujemy ich woń, książka jest fizycznie z nami. Jeśli chcemy to porównać do czytnika posiadamy urządzenie najnowszej generacji, które będzie w stanie pomieścić ogromną ilość książek, jednak

Człowiek czytający książkę

Autor: Jonathan Petit
Źródło: http://www.flickr.com

jednocześnie nie ma w tym ani trochę głębi.

Bardzo chętnie zasugerujemy Ci inny tego rodzaju materiał. Jeśli chcesz go przeczytać, zobacz treść, którą odnajdziesz w tym miejscu.

Powstała bowiem dziwna, charakterystyczna da dzisiejszych czasów mania: ilość za wszelką cenę. Cóż to znaczy? Jeśli nasz czytnik może zapisać na swym dysku tysiąc książek to napakujmy co się da. Tak więc Dostojewski znajdzie się koło podręczników i książek o narciarstwie i snowboardzie, Prousta umieścimy obok poradników i książek o nordic walking, historię Inków umieścimy obok biografii Hitlera, a jakieś zwykłe romansidło znajdzie się naprzeciwko zniesmaczonego takim stanem rzeczy Sołżenicyna. Więcej o tych sportach znajduje się tutaj: narciarstwo i snowboard – poradniki i książki.

Ten bardzo użyteczny portal opisuje analogiczną kwestię, co materiał, który właśnie czytasz. Jeżeli Cię on ciekawi, kliknij ten link.

/J]

Książki i poradniki o piłce nożnej zakotwiczą w okolicach gazet o modzie, a książki i podręczniki o piłce ręcznej znajdą się niedaleko historii RPA… (jak grać w piłkę nożną? poradniki, książki).

Totalny rozgardiasz, lecz czy aby na pewno o to chodzi, czy nie lepiej zabrać ze sobą tylko dwie książki, które rzeczywiście chcemy przeczytać i zrozumieć zamiast mnóstwa przypadkowych publikacji które pobieżnie przejrzymy? Odpowiedź jest jasna, lecz patrząc na galopującą tendencję cyfryzacji wszystkiego idziemy zupełnie w niewłaściwym kierunku.