Zwiększ swoje kompetencje językowe

Dzisiejszy rynek pracyoczekuje od nas w pierwszym rzędzie mobilności i wszechstronności. Powinniśmy być specjalistami i to najlepiej przynajmniej w paru dziedzinach, wtedy mamy większą szansę na odnalezienie się na rynku pracy.

Najważniejsze

karteczki dla dzieci

Autor: Helen Dorn
Źródło: Helen Dorn

są oczywiście wszelkiego typu umiejętności, które możemy wykorzystać w praktyce do realizacji wszelkich powierzanych przez pracodawcę zadań. W tej sytuacji liczy się asertywność, umiejętność współpracy w grupie, zaangażowanie, skrupulatność i szybkie przyswajanie wiedzy. Idealny pracownik musi oczywiście wykazać się również szeregiem kompetencji związanych z komunikacją – w tym oczywiście znajomością języka. Aktualnie podstawą jest zwłaszcza język angielski, ale nie zaszkodzi – wręcz jest to mile widziane – by osoba na nowe stanowisko pracy posiadała także zdolności lingwistyczne z zakresu języka niemieckiego czy hiszpańskiego.

Ludzie szukający pracy, starają się więc sprostać tego rodzaju wymaganiom. Nie jest to jednak prosta sprawa. Weźmy za przykład naukę języka – nauka z okresu liceum już nie wystarcza. Znamy język, tyle że w praktyce nierzadko nie rozumiemy przekazu lub sami nie umiemy zakomunikować tego, co mamy do zakomunikowania. Ponadto poziom nauczania języka w szkołach jest wciąż daleki od tego, który byśmy sobie życzyli – nie tyle przez małą ilość materiału do przyswojenia, gdyż tego akurat w szkole nie brak, ile z powodu niedopasowania sposobów i technik nauczania do możliwości ucznia. A metod jest oczywiście wiele tylko trzeba dobrać najlepszą do naszych kompetencji i nawyków – ci, którzy uczą się ze słuchu mogą przeglądać liczne programy multimedialne w obcym języku, inni, którzy lubią być zorganizowani mogą postawić na fiszki do nauki języka angielskiego, a jeszcze inni mogą uczyć się na podstawie tekstów piosenek. Nauczyciele powinni więc stosować na zajęciach przeróżne narzędzia do nauczania języka obcego, gdyż to rzeczywiście może poprawić umiejętności uczniów i otworzyć im drogę do przyszłej kariery.

Na szczęście proces zmian w nauczaniu w rodzimych szkołach jest zauważalny, chociaż przebiega bardzo powoli – wręcz niemrawo. A tymczasem rynek pracy jest nieugięty. Dlatego sami musimy myśleć o swojej przyszłości i już dziś starać się stosować rożne możliwe rozwiązania w celu poprawy swoich kompetencji zapraszamy na stronę .