Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony są to instrumenty, w których dźwięki tworzone są przez wibracje powietrza wtłoczonego do przestrzeni rezonansowej. Podstawowy podział charakteryzuje aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, na przykład klarnety, oboje, dęte blaszane, wśród nich na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie interesującym przykładem mogą być melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych. Należą do takiej samej grupy co saksofon.

Jeżeli odkryte przez Ciebie tu informacje są zbyt skąpe, to ta wskazówka z www (https://malafabryczka.pl/kategoria/kolczyki-z-modeliny/563) niechybnie okaże się godna Twojej uwagi.

Klarnety są charakteryzowane pod kątem tzw. stopliwości, czyli możliwości komponowania się odcienia dźwięku danego klarnetu z barwą innych instrumentów orkiestry.

Klarnet składa się z okrągłej, drewnianej rury z grupą otworów zamykanych klapami i dzieli się na pięć fragmentów: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny i czara głosowa. Przechowuje się je i nosi w etui osobno następnie montuje ze sobą jedynie do grania. Klarnety docelowo weszły w skład zespołów orkiestrowych koło XVIIIw. Obecnie popularne są przede wszystkim wśród klasyków jazzowych i w muzyce ludowej.

Oboje zalicza się do tej samej rodziny, lecz są instrumentami o dwu stroikach. Są to długie, lekko rozszerzane rury zakończone lejowatym wylotem. Otworki tak samo zatykane są klapamis. Oboje były znane już w XVIIw. i do teraz są popularnym instrumentem muzycznym. Inaczej niż poprzednie instrumenty, oboje są przeważnie używane w partiach solowych, równie chętnie sięga się po nie układając muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaliczanymi do grupy rogów i podobnymi do trąbek. Stworzono je poprzez modyfikację starego rogu pocztowego i w tej obecnej formie były znane od początków XIXw. Obecnie dęte instrumenty kornety popularne bywają zwykle w orkiestrze dętej. Cenią je sobie także klasycy jazzowi. Interesującymi instrumentami są też melodyki. Nazywa się je także melodyjkami albo harmonijkami klawiszowymi. To niewielkie instrumenty klawiszowe, do złudzenia przypominające obecny keyboard. Miewają przeważnie około 20-35 przycisków i ustnik. Grają prawie tak jak klasyczna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie zobacz ceny na naszej stronie: trąbki dęte.