Nowe, zajmujące hobby – gra na instrumentach dętych

Wśród wielu modeli instrumentów muzycznych największe znaczenie mają instrumenty dęte, nazywane często aerofonami. Jest ich największa ilość i posiadają niezwykle ciekawą i długą historię. Spora część z nich powstało jako instrumenty stosowane przez rycerzy na polowaniach.

Waltornia

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę informacyjną lub ostrzegawczą. Potem przez lata stawały się udoskonalane i przygotowywane do użytku w teatrach i orkiestrach. Dzisiaj po instrumenty dęte chętnie sięgają zarówno instrumentaliści w różnych orkiestrach, szczególnie w dętych orkiestrach, jak również muzycy jazzowi. Jak nazwa ich będzie wskazywać, dęte instrumenty to rodzaj instrumentów, w jakich dźwięk powstaje wskutek dmuchania.

Dzielą się na instrumenty drewniane, blaszane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna obejmują na przykład różne odmiany fletów, zarówno podłużne, jak i poprzeczne, fagoty, saksofony i klarnety. Pośród blaszanych instrumentów można wymienić przykładowo tuby, puzony, trąbki, a także mniej popularne waltornie, czyli rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić produkt przez internet: tuby).

Klawiszowe instrumenty posiadają najmniej chyba reprezentantów i popularne z ich grona to duże organy, akordeon, nazywany też harmonią, harmonijka ustna i klawiszowa. Niezwykle ciekawe są również ogromne tuby. Tuby mają największe rozmiary wśród instrumentów dętych, które świetnie uzupełniają skład symfonicznej orkiestry, lecz dość chętnie wykorzystywane są także jako instrumenty do gry solowej. Tuba posiada jednak swoją genezę jeszcze w starożytnych czasach. Poprzednikiem tuby była rzymska tuba romana. Lecz dopiero po wynalezieniu wentylu na początku XIX w., tuby otrzymały swój ostateczny kształt. Tuba złożona jest z długiej rury, kilkukrotnie zawiniętej, zakończonej z jednej strony niewielkim ustnikiem, a z drugiej strony zmieniającej się w w czarę głosową. Jako ciekawostka, w każdy pierwszy majowy piątek jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, czyli popularne rogi. Ich historia jest równie stara co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie swych przodków mają w pierwotnych instrumentach robionych z pustych w środku rogów zwierzęcych, łodyg roślin lub drewna. I znów przeróbki pozwoliły ostatecznie na usprawnienie i użycie tego bardzo prostego instrumentu w graniu muzyki (porównaj ceny online i kup taniej: najlepszy akordeon).