Zaczynająca się we wrześniu szkoła to niemały koszt dla opiekunów

Jakie masz skojarzenia z datą pierwszego września. No tak, z jednej strony smutna historia, czyli początek Drugiej Wojny Światowej, a drugie skojarzenie? Tak, początek szkoły. Znów koniec wakacji, zaczyna się znowuż prawdziwe życie, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki jest wiek dziecka, jednak przez większość czasu trzeba zadbać o dziecko: kupić mu podręczniki i przybory szkolne, chodzić na wywiadówki, kontrolować postępy w nauce.

w klasie

Autor: US Department of Education
Źródło: http://www.flickr.com

Nie jest to proste zadanie z dwóch punktów widzenia: finansowym, jak i psychologicznym. Po jednej stronie mamy pieniądze, czyli nieistotnie jak nam się powodzi musimy zakupić dziecku niezbędne przybory szkolne: podręczniki, bloki szkolne (zobacz super-edu.pl/korepetycje/jezyk-niemiecki/torun) (brystol do szkoły), zeszyty, cyrkle dla dzieci (szkolne pisaki) czy długopisy dla dzieci. Inne wydatki także wzbogacą wydaną na przybory kwotę: w trakcie roku: zakup bibuły czy brystol, wycieczka szkolna, kwesta szkolna i tak dalej. Można stwierdzić, przecież to wcale nie są duże wydatki, lecz jednak, jak pokazuje praktyka, wielu rodziców może mieć z tym problem.

Pewnym jest, wszystkie te, nawet małe wydatki, łączą się i w konsekwencji dostajemy na samym końcu pokaźny rachunek. Wszystko także zależy od ilości dzieci w naszym mieszkaniu. Są rodziny wielodzietne, dla których zakup wszystkiego, co potrzebne dla na przykład pięciorga dzieci, to wydatek niezbyt mały. Dobiegły też końca czasy, ze młodsze rodzeństwo przejmowało podręczniki po starszych członkach rodziny. Teraz każdego roku obowiązujące podręczniki znacznie się różnią, wydawane są nowe wydania, które trzeba kupić, żeby normalnie, jak inne dzieci, brać udział w zajęciach.
Co prawda państwo stara się, żeby ujednolicić podręczniki (szczególnie dla najmłodszych), aby państwo tez mogło zakupić, rozdawać, udostępniać na swój własny koszt takie pomoce, jednakże to wszystko może być zbyt mało, bo podstawowa edukacja (więcejo tym > super-edu.pl/o-nas) trwa dość długo, a potrzeby na każdym szczeblu nauki są duże i wymagające.