Jak nie rozpieścić ukochanego zwierzaka?

Podejrzewasz, że twoje dziecko miało zawsze ciekawe zainteresowania? Już w już mając kilka lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i sposoby na zbudowanie pięknego ogrodu. Myślisz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć szerokie horyzonty i choćby trwało to jedynie chwilę warto umożliwić im takie próby. Ale – uwaga – pamiętajmy, że odpowiednie jest próbowanie z głową.

Dziecko z pluszakiem

Autor: Miles Bannan
Źródło: http://www.flickr.com
Jak nasze dziecko jest zafascynowane psami nie kupuj mu od razu czworonoga, podaruj mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich nawykach, o poszczególnych rasach, niech twoje dziecko pozna psie rasy, niech zobaczy, że taki pies psie przysmaki to radość, ale także, a może przede wszystkim obowiązek.

Po lekturze takiejksiążki sprawdź jego wiadomości, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim hodowcą możesz sprawić mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, na przygotowanie dziecka do poważnej roli. Niestety, bardzo często jest tak, że rodzice kupują dziecku w ramach prezentu jakiegoś zwierzaczka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają jego namowom.

A później… Nie ma kto spędzać z psem czasu, dziecko nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często lądują w schroniskach. Pamiętajmy, że ta sprawa nie tyczy się tylko psów. Jeśli dziecko zakocha się w ptakach, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy dla niego pole do popisu. To podobnie, jak poruszone we wstępie rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że dziecko się nimi nie opiekuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a potem te zachowania przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: porady o hodowli psów).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym najwięcej skorzysta to zyskają też inne osoby, z którymi będzie miał styczność, zyska jego przyszła rodzina, co więcej, taka osoba jest bardziej lubiana i szanowana. W przeciwnym razie nasze dziecko może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na zmiany już będzie za późno.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: uprawa roślin