Literatura w formie audiobooków udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych

Niezmiernie ważnym przejawem życia człowieka jest jego „konik”. Słowem, wszystko to co robi poza swoim zobowiązaniami zawodowymi czy codziennymi. Formy wykorzystywania wolnego czasu na pewno są bardzo zróżnicowane.

Jedni z nas wolą aktywnie spędzać czas na przykład uprawiając działkę, inne osoby natomiast preferują jazdę na rowerze czy basen, co niektóre osoby wolą bardziej bierne czynności np. słuchanie muzyki, lektura itp.

audiobook na iphonie

Autor: athriftymrs.com
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie wygląda to z ludźmi z dysfunkcją. Coraz więcej osób niepełnosprawnych pracuje. Osoby te robią wszystko aby prowadzić jak najbardziej zbliżone do normalnego życie w każdym przejawie. Dotyczy to też czasu wolnego od obowiązków. Ograniczeniem może być jednak stan fizyczny czy psychiczny.

Do niedawna bardzo trudno było połączyć aktywne i bierne formy odpoczynku. Współczesna technologia pozwala nam w jednym czasie uprawiać ogród i zarazem słuchać np. książki z dziedziny literatury faktu w formie audiobooka (więcej info tu: audiobooki z lekturami).

audiobook

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku osób z niepełnosprawnością istotny jest także fakt, że bardzo często taka forma kontaktu z książką może stać się jedyną możliwą formą (lub też bogatszą niż dotychczas dostępne). Przykładem takiej sytuacji jest porównanie wydań książek brajlowskich i audiobooków. Porównanie to wychodzi zdecydowanie na niekorzyść książek wydań brajlowskich. O ile lektury szkolne w w wydaniach brajlowskich oraz dział lektury szkolne audiobooki można uznać za porównywalne, to w przypadku innych działów nawet najmniejszej księgarni mającej w ofercie audiobooki, nawet nie ma się co brać do porównywania, mogłoby się to skończyć depresją dla czytelnika brajlowskich książek.

Osoba z niepełnosprawnością nie ma potrzeby nawet wychodzić z domu by nabyć interesującą pozycję co ma bardzo duże znaczenie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Wystarczy wpisać w Google adres dowolnej księgarni on-line albo wydawnictwa, a już można wybierać w bogatej ofercie – na przykład: ciekawa literatura młodzieżowa w formie audiobooka. W finale listonosz albo kurier z uśmiechem dostarczy nam perełki z działu lektury szkolne audiobooki: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Borysa Szyca czy „Hobbita” lub też hit z półki literatura młodzieżowa audiobooki z serii „Przygody Mikołajka” .

Na pewno dorosły miłośnik książki wyszuka coś dla siebie też w działach: historia i literatura faktu audiobooki czy na przykład literatura obcojęzyczna audiobooki.