Jak wykorzystujemy zdjęcia z powietrza?

Fotografia lotnicza to ogólne określenie. Prawdę powiedziawszy nie istnieje jednoznaczna definicja określająca ten rodzaj fotografii. Technicznie kwestię biorąc są to zdjęcia z powietrza pozyskane przy pomocy nie tylko satelity czy samolotu, płatowca ale również każdego innego instrumentu potrafiącego sfotografować powierzchnię ziemi z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Urządzeniem takim może stać się na przykład paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie obowiązuje zakaz lotów ponad terenami zabudowanymi, a zatem może być bez problemu używany podczas fotografowania miast czy też miejsc nie dostępnych dla aeroplanu. Za pomocą balonu można robić fotografie z wys. od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat mieszczący się pod balonem sterowany jest radiowo i może robić zdjęcia z powietrza (link do strony) pod dowolnym kątem w stosunku do ziemi. Wykonywane z pomocą balonu helowego zdjęcia z powodzeniem możemy łączyć w panoramy. Taka sesja fotograficzna przy pomocy latawca lub balonu helowego może trwać w jednym miejscu do kilku godzin, w związku z tym jest to doskonała metoda do fotografowania wszelkich imprez typu masowego.

Nazwa fotografie lotnicze niejednokrotnie jest używane zamiennie z nazwą fotografii z lotu ptaka, co może wprowadzić nieporozumienie, ponieważ ten pierwszy gatunek zdjęć pokazuje teren pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni ziemi. Tymczasem ten drugi rodzaj to zdjęcia zrobione pod mniejszym kątem w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza robione są w wielu celach, m.in. do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

zobrazowania zamierzanych inwestycji na tle istniejących już budynków, ukazują sposób ukształtowania terenu, pomagają tworzyć przeróżne mapki. Fotografuje się w tenże sposób także różne nieruchomości, dzielnice miast, domki jednorodzinne, obiekty przemysłowe, atrakcje turystyczne, kościoły, dworki, nawet wykopaliska archeologiczne i wszelakie elementy krajobrazu naturalnego. Fotografie takie celowe mogą okazać się podczas budowy gdyż możemy zobaczyć nie tylko teren nabyty pod budynek lecz również z pomocą zdjęć z powietrza możemy udokumentować poszczególne etapy budowy.

Przejrzyj ten oryginalny tekst (https://lemans.pl/cennik/), a upewnisz się, że zawarte w tamtym miejscu informacje są niesamowicie interesujące, ponieważ to pokrewna tematyka, co w tym poście.

Fotografią lotniczą zajmują się specjalistyczne zakłady fotograficzne. Często one same projektują własne urządzenia nośne. Ich ceny są uzależnione przede wszystkim od wykorzystanego nośnika oraz typu zlecenia.