Jak wykorzystujemy zdjęcia z powietrza?

Fotografia lotnicza to ogólne określenie. Prawdę powiedziawszy nie istnieje jednoznaczna definicja określająca ten rodzaj fotografii. Technicznie kwestię biorąc są to zdjęcia z powietrza pozyskane przy pomocy nie tylko satelity czy samolotu, płatowca ale również każdego innego instrumentu potrafiącego sfotografować powierzchnię ziemi z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Urządzeniem takim może stać się na przykład paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie obowiązuje zakaz lotów ponad terenami zabudowanymi, a zatem może być bez problemu używany podczas fotografowania miast czy też miejsc nie dostępnych dla aeroplanu. Za pomocą balonu można robić fotografie z wys. od 5 do 150 metrów nad ziemią. Aparat mieszczący się pod balonem sterowany jest radiowo i może robić zdjęcia z powietrza (link do strony) pod dowolnym kątem w stosunku do ziemi. Wykonywane z pomocą balonu helowego zdjęcia z powodzeniem możemy łączyć w panoramy. Taka sesja fotograficzna przy pomocy latawca lub balonu helowego może trwać w jednym miejscu do kilku godzin, w związku z tym jest to doskonała metoda do fotografowania wszelkich imprez typu masowego.

Nazwa fotografie lotnicze niejednokrotnie jest używane zamiennie z nazwą fotografii z lotu ptaka, co może wprowadzić nieporozumienie, ponieważ ten pierwszy gatunek zdjęć pokazuje teren pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni ziemi. Tymczasem ten drugi rodzaj to zdjęcia zrobione pod mniejszym kątem w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza robione są w wielu celach, m.in. do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

zobrazowania zamierzanych inwestycji na tle istniejących już budynków, ukazują sposób ukształtowania terenu, pomagają tworzyć przeróżne mapki. Fotografuje się w tenże sposób także różne nieruchomości, dzielnice miast, domki jednorodzinne, obiekty przemysłowe, atrakcje turystyczne, kościoły, dworki, nawet wykopaliska archeologiczne i wszelakie elementy krajobrazu naturalnego. Fotografie takie celowe mogą okazać się podczas budowy gdyż możemy zobaczyć nie tylko teren nabyty pod budynek lecz również z pomocą zdjęć z powietrza możemy udokumentować poszczególne etapy budowy. Fotografią lotniczą zajmują się specjalistyczne zakłady fotograficzne. Często one same projektują własne urządzenia nośne. Ich ceny są uzależnione przede wszystkim od wykorzystanego nośnika oraz typu zlecenia.