Szybka nauka języka polskiego

Wiele osób z różnych krajów świata twierdzi, że polszczyzna jest jednym z trudniejszych języków na Ziemi. Wypływa to zarówno z skomplikowanej gramatyki, jak i z wymowy, która obcokrajowcom sprawia wiele trudności. Także samym Polakom czasami ciężko jest całkowicie opanować niektóre zasady gramatyki czy pisownię i wymowę niektórych słów. Kłopotliwa bywa ilość przypadków, która w tym języku jest bardzo wysoka.

lekcje angielskiego

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto polszczyzna od właściwie wszystkich zasad przewiduje ogromną liczbę wyjątków, które można tylko zapamiętać. Cudzoziemcy chcą opanować język polski z różnych przyczyn. Tym, który występuje bardzo często, jest znalezienie rodziny w Polsce i wyjazd do tego kraju. Po założeniu rodziny natomiast jest łatwość w nauczaniu pociechy obydwu różnych języków, jakimi władają rodzice. Tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo korzystne w nauczaniu języków, gdyz najmłodsi najszybciej przyswajają sobie nowe słówka i reguły.

Elementarze i nauka czytaniaNa terenie Polski przyjęte jest, że nauka pisania i abecadła przeprowadzana jest z wykorzystaniem elementarza. Z książką tego rodzaju pociecha zapoznaje się zazwyczaj w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W elementarzu przedstawione są poszczególne litery polskiego alfabetu, zwykle ozdobione ilustracjami ułatwiającymi zapamiętywanie. Są tam też proste wierszyki i piosenki opierające się na alfabecie. Natomiast nauka czytania po polsku zazwyczaj przebiega w domu, o ile rodzice zwracaja na to uwagę. Nauka poprawnego i kształtnego pisania w większości przypadków odbywa się w szkole, w początkowych klasach – link do odpowiedniej strony.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla cudzoziemcówJak już było wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa bardzo trudny do opanowania. Charakterystyczne jest to, że zazwyczaj niepolecane jest uczenie się go z elementarzy i książek na własną rękę. Wynika to zwłaszcza z trudności w wymowie. Najlepszym rozwiązaniem jest często udanie się na kurs języka polskiego, lub też uczenie się go na co dzień przy okazji wyjazdu do Polski. Nauka może także odbywać się w sposób bardziej innowacyjny, z wykorzystaniem technologii. Przykładem mogą być specjalne szkolenia (sprawdź jak się z nami skontaktować), które organizują rozmaite instytucje, a które prowadzone z wykorzystaniem programów takich jak Skype.