Instrumenty elektroniczne i klasyczne – które zamówić?

Muzyczne instrumenty można podzielić na instrumenty szarpane oraz dęte. W gronie dętych instrumentów, nazywanych także aerofonami rozróżniamy aerofony drewniane, klawiszowe i blaszane. Przedstawicieli rodzin instrumentów dętych drewnianych i blaszanych jest dość dużo i są ogólnie znane. Instrumenty dęte klawiszowe to raczej nieduża grupa.

Gra na akordeonie

Autor: Joe Mabel
Źródło: http://www.flickr.com
Obejmuje na przykład ogólnie znane akordeony (konkurencyjne ceny : instrumenty dęte – akordeony klasyczne) nazywane także harmoniami, ustne harmonijki czyli inaczej organki oraz organy. Strumień powietrza tłoczony jest w nich albo za pomocą ust lub z pomocą przyrządu sprężającego powietrze, przykładowo miecha. W dalszej kolejności przy pomocy klawiszy można regulować jego przepływ a co za tym idzie natężenie i wysokość granego dźwięku. Warto przyjrzeć się bliżej paru instrumentom z tej grupy.

Najbardziej znane były kiedyś akordeony klasyczne, nazywane inaczej harmoniami. W czasach powojennych niemal każda zabawa odbywała się przy udziale tego instrumentu.

Z pewnością przyda Ci się moja witryna, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej wiadomości na ten temat. Namawiamy zatem, abyś wszedł w poniższy link.

Pierwsze akordeony klasyczne pojawiły się jednak dużo wcześniej, na początku dziewiętnastego wieku. Powietrze tłoczono przez mieszek wprawiany siłą rąk w ruch, potem przelatywało ono przez stroiki, które powodowały powstawanie dźwięku. Po prawej stronie znajdowały się klawisze albo guziki podstawowe, zaś po lewej umieszczano guziki basowe. Dużo później w sprzedaży zaczęły się pojawiać akordeony elektroniczne, w nich dźwięk wydobywa się już zupełnie inaczej. Miech pełni jedynie funkcję dekoracyjną zaś wewnątrz system sterowania stanowią układy cyfrowe, dzięki jakim może odbywać się gra. Zwolennicy nowszych wariantów tego instrumentu są zdania, że gra na nich jest znacznie mniej męcząca i pozwala na uzyskanie nieskończenie dużej kombinacji dźwięków w sposób znacznie łatwiejszy, niż w czasie grania na klasycznych akordeonach. Analogicznie jak akordeony elektroniczne na rynek wtargnęły i szybko podbiły serca popularne fortepiany. Jednak o ile gra na instrumentach elektronicznych jest znacznie łatwiejsza i niekiedy może pozwolić na uzyskanie o wiele ciekawszy efekt końcowy, o tyle wszyscy zgadzają się, że typowe instrumenty posiadają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.