Popularne instrumenty dęte

Instrumenty dęte to grupa nazywana również aerofonami. Zalicza się do nich zarówno instrumenty dęte drewniane, z blachy i klawiszowe. Przykładem instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
Do grona instrumentów dętych blaszanych zalicza się między innymi dobre rogi i mniej znane sakshorny. Instrumenty klawiszowe stanowią mniej liczną gromadę pośród wymienionych wcześniej. Przedstawicielami mogą być mało popularne melodyki. Puzony, spokrewnione z rodziną trąbek pojawiły się koło XIII w.

Jest to w pewnym sensie bardzo duża trąbka, gdzie środkowy kawałek rury przybiera kształt długich, prostych regulowanych na długości kawałków. Ostatecznie dwa wieki dalej puzony zasłużyły na swoją charakterystyczną nazwę.

Podobnie zajmujące artykuły znajdują się w analogicznym serwisie. Jeśli masz ochotę je przeczytać – zobacz pod linkiem obsługa eventów warszawa, który jest tu.

Wkrótce zaczęto zmieniać pierwotną wersję, żeby upodobnić je do skali głosowej. W dzisiejszych czasach puzony ciągle spotyka się w różnych odmianach, przykładowo suwakowy, sopranowy czy basowy.

Rogi, których druga nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej grupy, co puzony. Rogi pochodzą od dawnych instrumentów stosowanych na łowach, wytworzonych ze zwierzęcych rogów. Dawne rogi miały niewielkie zdolności dźwiękowe, lecz dzisiejsze instrumenty są budowane z metalu, dzięki czemu ich zakres muzyczny bywa o wiele szerszy. Rogi mają również własne odmiany. Zwykle chętnie stosuje się je do przedstawień teatralnych, dla stworzenia dźwiękowych efektów scenicznych. Sakshorny to z kolei instrumenty które są odmianą buglehornów. Sakshorny mają różne wielkości, dzięki temu dźwięk z nich uzyskiwany jest każdorazowo inny. Sakshorny bywają szczególnie popularne w orkiestrach dętych. Saksofony to chyba najbardziej popularne spośród opisanych dotąd instrumentów. Saksofony również mają różne wielkości oraz związane z nimi zakresy dźwięków. Przeważnie stosowane rodzaje saksofonów to saksofony altowe albo barytonowe. W przeciwieństwie do uprzednio wymienionych, saksofony nie posiadają swoich historycznych poprzedników. Zostały wynalezione w połowie XIX w. i do teraz przetrwały w takiej jak wówczasformie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz – popularne sakshorny.