Komputer – najlepsza zabawka?

Zabawki to rzeczy uniwersalne, obecne w każdych czasach, dostępne w na całym świecie. Kształcą, uprzyjemniają czas, ustalają role społeczne, umożliwiają nam dosłownie w chwilę teleportować się na przykład do krainy ulubionych bohaterów filmów lub nawet stać się jednym z takich postaci. Czasy się zmienią, zabawki także, za kadym razem jednak działają na wyobraźnie małych dzieci. W tym artykule poruszymy temat zabawek dla chłopców.

Dzisiaj, niektórzy rodzice rozumieją, że zabawki dla chłopców to przede wszystkim innowacyjne gadżety, które większość rówieśników naszego dziecka ma i chwali się nimi przed kolegami. Należą do nich komórki, a raczej smartfony, tablety i inne nowinki technologiczne. Prawdą jest, że takie gadżety owszem edukują, ale też zjadają jakże cenny czas. Wyposażone są bowiem w arcyciekawe, ale bardzo zajmujące aplikacje i gry, które mają za zadanie zaabsorbować jak najbardziej, jak najmocniej…

Dawniej, też były zabawki-gry, lecz ich zaawansowanie technologiczne (rosyjskie, czechosłowackie gierki) były niewinne i niegroźne. Nie dość, że nie zwracały uwagi idealnie doświetlonymi monitorami, nie dość, że były czarno-białe (a nie tak jak dzisiaj wręcz jaskrawe), to w dodatku nie oferowały ogromnej ilości gier. Najczęściej taki gadżet to była pojedyncza gra, czasami parę gier. Szukając najlepszego porównania, dawne gierki to był nie zawsze bezawaryjny składak, dzisiejsze gry to zaś najnowszej generacji rakietykosmiczne (dowiedz się).

Gamepad

Autor: 55Laney69
Źródło: http://www.flickr.com

Co jednak z innymi grami, takimi, jakie rodzice pamiętają z własnej młodości: skakanie przez gumę, zabawy na trzepaku, gra w piłkę czy gra w kapsle. Odeszły w niepamięć, choć chłopców biegających za piłką na szczęście wciąż widać na podwórku, jest ich zdecydowanie mniej, niż kiedyś, przed erą Internetu. Właśnie, słowo klucz – Internet, to on odpowiada tą przemianę. Kiedyś młody człowiek nie był w stanie wysiedzieć w domu, bo nie było co w nim robić, chciał za wszelką cenę wręcz wyjść na boisko, gdzie czekali na niego koledzy, zaś szlaban w domu to była wielka tragedia.

Dziś czasami dzieci trzeba wyganiać na dwór, bo zbyt wiele czasu spędzają przed komputerem. Widać tutaj pewien paradoks, ale także znak naszych czasów. Nie powinniśmy jednak bezrefleksyjnie się na to godzić, powinniśmy dawać dobry przykład naszym dzieciom. Nawet, gdy nie mamy dużo czasu w tygodniu, bo praca, bo pogoń za pieniędzmi, to w weekend postarajmy się wyjść na świeże powietrze i pograjmy z naszym dzieckiem, np. w piłkę – sprawdź najlepsze gry dla dzieci.