Znana i nie znana historia znanych instrumentów dętych

Wiele instrumentów, zwłaszcza z kategorii instrumentów dętych miało charakterystyczną historię powiązaną z wojskiem albo rycerstwem. Stosowano je do ostrzegania przed nieprzyjacielem, przywabiania albo odstraszania zwierza, celebrowania zwycięstwa lub opłakiwania porażki.

Gra na saksofonie

Autor: Louis Evans
Źródło: http://www.flickr.com
W późniejszym czasie ich rola zmieniła się żeby po różnych unowocześnieniach stawały się częściami integralnymi orkiestry albo zespołu muzycznego. Najbardziej znanym przykładem tej zmiany są trąbki.

Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: instrumenty dęte – saksony), pochodzące od archaicznych instrumentów blaszanych, wyglądem bardziej przypominały teraźniejszy róg, ponieważ nie miały zaworów i miały bardzo okrojone możliwości melodyczne. Dobre były jedynie do odgrywania fanfar. Przez wieki ulepszano je systematycznie, aż na początku XIXw. trąbki otrzymały ostatecznie kształt taki jak teraz. Jednak obecnie nie jest to instrument o wielkich walorach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, rzadziej w zespołach muzycznych.

Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to troszkę inne helikony o stosunkowo dużej czaszy głosowej, która z tego właśnie powodu znajduje się ponad głową instrumentalisty. Z powodu takiej właśnie dużej czaszy, w orkiestrach dętych, gdzie przeważnie są stosowane suzafony, są one nazywane słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały stworzone pod koniec XIXw. Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się także w orkiestrach tanecznych, dixielandowych oraz w utworach jazzowych. Tenorhorny natomiast są to zmienione buglehorny, które pojawiły się we Francji tak samo w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Podobnie jak poprzedni instrument, tenorhorny również kończą się sporej wielkości otworem, lecz nie musi się on znajdować aż nad głową trzymającego. Pozostałe części instrumentu stanowią ustnik, zmieniający się w rurę ustnikową, wentyle razem z krąglikami strojeniowymi dla każdego osobno, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były stosowane już przez pruską kawalerię od początku XIXw. Najmniej popularne są saksony, o których trudno jest znaleźć jakąkolwiek informacje, tak w Internecie, jak i w specjalistycznych periodykach.

Zamówisz tu mnóstwo innych ofert instrumentów – suzafony