W jaki sposób kupić najlepszy instrument dęty dla siebie?

Sprzęty grające to głównie przyrządy stworzone specjalnie po to, by stworzyć muzykę. Tworzono je od wieków i obecnie stanowią niezwykle liczną grupę sprzętów do tworzenia muzyki. Jednak instrumentem muzycznym mogą być również przedmioty zupełnie nie spokrewnione z muzyką, przykładowo przedmioty codziennej użyteczności.

Harmonijka

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo jednostajnie wystukiwane dźwięki w trakcie pisania na maszynie albo mieszania łyżeczką herbaty mogą stać się fragmentem kompozycji muzycznej. Jednak przy pomocy przedmiotów domowego przeznaczenia daje się wytwarzać tylko nieskomplikowane dźwięki i melodie.

By powstała złożona kompozycja muzyczna, potrzebne są bardziej złożone instrumenty muzyczne. Instrumenty muzyczne dzieli się na podgrupy, głównie ze względu na materiał, z którego zostały wykonane bądź ze względu na sposoby uzyskiwania dźwięku. Pierwszy podział obejmuje podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych a także strunowych i klawiszowych. Najbardziej złożoną i prawdopodobnie największą gromadą instrumentów są aerofony, wśród których bardzo wybijają się instrumenty dęte, np. muzyczne instrumenty harmonijki.

Kolejny podział przedstawia instrumenty dęte drewniane, do których zalicza się przede wszystkim flety, flugelhorny dęte albo saksofony oraz instrumenty dęte blaszane, dla przykładu flugelhorny, harmonijki bądź puzony. Fletnie są instrumentami opisywanymi jako najstarsze na świecie. Historia ich powstania wiąże się z mitem o Hamadriadzie Syrinks. Fletnie to cienkie drewniane rureczki ułożone w pojedynczym albo podwójnych rzędach powiązane w całość. Fletnie to stosunkowo proste w budowie sprzęty, a jednak dźwięki z nich uzyskiwane pozwalają stworzyć muzykę jednocześnie piękną jak też skomplikowaną. Flety jedynie z nazwy są podobne do uprzednio opisanych. Flet to zwykle podłużna drewniana rurka z wydrążonym wnętrzem i kilkoma albo (klikaj) więcej otworkami na długości. Flety podzielono na poprzeczne i podłużne. Flugelhorny to z kolei instrumenty będące składową typowej orkiestry. Są zwykle mylone z trąbką. Harmonijki natomiast popularne bywają pośród amatorów lecz nie tylko. Harmonijki inaczej nazywane są organkami.