Jesteś urodzonym humanistą? Najlepiej, kiedy zdasz się na studia z filologii

Twierdzą: „Ucz się, ucz, bo wiedza to potęgi klucz”. Ci którzy to wypróbowali i pozostali w tym postanowieniu doskonale zdają sobie sprawę, że jest to prawda i ale także fałsz. Wiedza jest naprawdę niezbędna, żeby otrzymać lepszą pracę, a tym bardziej pozwala lepiej, bardziej komfortowo żyć, lecz z innej strony, co nam po mądrości, gdy zatrudnienia nie możemy zdobyć, gdy człowiek zaliczył trzy fakultety, a żadna firma nie chce go zatrudnić. Nie interesują ich studia, przepytują go za to o doświadczenie, ale kiedy miał pracować, jak ciągle studiował. To problemy wielu młodych ludzi. Recepta dla kolejnych magistrów jest taka, że jak już tak bardzo pragniesz studiować coś z nauk humanistycznych czy społecznych to wybierz koniecznie studia filologii obcej.

nauka języków obcych w szkole

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com
Wiem, iż nie każdy zgodzi się z takim stwierdzeniem, gdyż (to też prawda) studia to jedno, lecz ważna jest także pasja. Jeśli bowiem idziemy na studia, ponieważ mamy prozaiczne powody, przykładowo ucieczka przed wojskiem, ponieważ chcemy pobawić się czy pomieszkać w dużych ośrodku miejskim, a wybierając takie studia nie mamy jakichś określonych planów, to taki nieplanowany wybór może nas dużo w przyszłości kosztować: zero perspektyw, brak pracy i pośredniak… Jeśli idziemy jednak na studia ponieważ są one tożsame z naszymi zainteresowaniami, jakie pragniemy realizować, to nieważne czy będziemy studiować matematykę czy historię, powinno jakoś się udać znaleźć fajną pracę.

Z drugiej strony, co osoba 19-letnia wie o życiu i o tym, co pragnie robić, wybieranie studiów w tym wieku jest trochę rzucaniem się na głęboką wodę: nie wiadomo, co w niej się znajduje, nie wiadomo, czy szczęśliwie z niej wypłyniemy. To chyba troszkę za wcześnie podejmować tego typu decyzje, lepiej udać się na jakiś wolontariat, pojeździć po świecie, pomyśleć o swoim miejscu w rzeczywistości.

Wracając jednak do filologii to sprawa prezentuje się tak, że wiele humanistyczno-społecznych kierunków oferuje: politologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, polonistykę, psychologię, i tak dalej. Każdy z tych kierunków jest niezwykle interesujący, daje fajną wiedze, lecz nie daje jakichś potrzebnych kompetencji. Filologia daje jedną, ale jakże konkretną: profesjonalną umiejętność posługiwania się danym językiem obcym Nie musisz wybierać angielskiego, możesz wybrać się na filologię ukraińską, a później zajmować się tłumaczeniem z ukraińskiego. Ile jeszcze osób się tym zajmuje? Nikt nie chce cię zatrudnić? Działaj więc jako wolny strzelec i buduj bazę własnych klientów.